Antonina Maria Cebulska-Wasilewska z domu Buczek

Profesor dr hab. nauk biologicznych
01.08.1943 Nowy Sącz

Biografia

Urodziła się 1 sierpnia 1943 r. w Nowym Sączu. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie (matura 1961) i studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując w 1966 r. magisterium z chemii.

Po studiach podjęła pracę w Instytucie Fizyki i Techniki Jądrowej AGH w Krakowie, gdzie prowadziła zajęcia z radiochemii i fizyki, kierowała pracami magisterskimi w zakresie oddziaływania promieniowania na materię nieożywioną, realizując badania nad zastosowaniem reakcji jądrowych do oznaczenia śladowych ilości pierwiastków oraz użyciem izotopów promieniotwórczych w badaniach procesów fizykochemicznych.

W 1974 r. obroniła pracę doktorską w dziedzinie fizykochemii radiacyjnej na Wydziale Chemii AGH. W 1975 r. przeszła do Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie. W latach 1981–1982 odbywała stypendium w Holandii – w Międzynarodowym Centrum Rolnictwa (IAC) oraz Międzynarodowej Agencji Atomowej (IAEA). Odbyła też roczny staż w Zakładzie Onkologii Radiacyjnej Uniwersytetu Stanforda. 25 października 1991 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego nauk przyrodniczych w dziedzinie biologii (genetyki).

Rok później została kierownikiem Zakładu Biologii Radiacyjnej i Środowiskowej IFJ. W 1998 r. została włączona do zespołu recenzentów projektów Ramowych Programów Badawczych Unii Europejskiej. Współpracuje z naukowcami z całego świata, m.in. z Korei Południowej, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, prowadząc badania nad wpływem na DNA skutków promieniowania i możliwością modyfikacji jego dawek w leczeniu nowotworów.

W 2002 r. otrzymała od Prezydenta RP tytuł profesora nauk biologicznych. Przez wiele lat prowadziła działalność dydaktyczną dla studentów Fizyki Medycznej AGH oraz wygłaszała wykłady gościnne dla Wydziału Biologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2001 r. podjęła współpracę naukową dydaktyczną z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostając w 2005 r. kierownikiem Pracowni Epidemiologii Molekularnej w Katedrze Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej CMUJ.

Od 1992 r. była członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie (później członkiem honorowym). Przez trzy kadencje była członkiem Komisji Radiobiologii i Ochrony przed Promieniowaniem Komitetu Fizyki Medycznej PAN. Pełniła także funkcje eksperta Światowej Organizacji Zdrowia (1990) i delegata Polski do Zarządu Światowego Stowarzyszenia Badań Radiacyjnych (2003).

Współpracowała naukowo z ośrodkami na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych z Uniwersytetem w Urbana-Champaign i Texas University w Austin, w Europie z angielskimi uniwersytetami Bradford i Leicester, z włoskim Instuto Superiore di Sanita w Rzymie oraz Uniwersytetem Barceloną, Czeską Akademią Nauk w Pradze, a także poza Europą z japońskimi i koreańskimi naukowcami z ośrodków badań jądrowych.

Ordery i odznaczenia

Złoty Krzyż Zasługi (2005). Zespołowa Nagroda Naukowa PTBR im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nagroda za wystąpienie na Kongresie Azjatyckich Towarzystw Badań Radiacyjnych. Nagroda Światowego Towarzystwa Mutagenezy (1999). Nagroda Naukowa zespołowa II stopnia Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych (2007).

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Złoty Krzyż Zasługi (2005)
Zespołowa Nagroda Naukowa PTBR im. Marii Skłodowskiej-Curie
Nagroda za wystąpienie na Kongresie Azjatyckich Towarzystw Badań Radiacyjnych
Nagroda Światowego Towarzystwa Mutagenezy (1999)
Nagroda Naukowa zespołowa II stopnia Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych (2007)

Ciekawostki

Spędziła rok na stypendium w Holandii (IAC i IAEA) oraz odbyła roczny staż w Stanfordzie.
W 2002 r. otrzymała tytuł profesora nauk biologicznych.
Współpracowała z ośrodkami w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej.

Udostępnij