Majka Jeżowska
Biografia
Majka Jeżowska urodziła się w Nowym Sączu. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu i studia na Wydziale Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
W 1978 zdobyła nagrodę ZAKR-u na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1979 otrzymała wyróżnienie za interesującą interpretację w konkursie Premier na KFPP Opole, gdzie zaśpiewała utwór Nutka w nutkę. Po sukcesie wydała debiutancki album Jadę w świat, który promowała singlami Od rana mam dobry humor, Jadę w świat i Najpiękniejsza w klasie. W 1980 za piosenkę Reggae o pierwszych wynalazcach otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Premier podczas KFPP Opole. Na opolski konkurs zgłosiła także piosenkę Od rana mam dobry humor, która – decyzją reżysera festiwalu – stała się motywem przewodnim całego wydarzenia i została zaśpiewana na otwarcie pierwszego dnia festiwalu.
W 1981 wyjechała do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Chicago, gdzie była wokalistką zespołu Heat N Serve. W 1984 nagrała piosenkę Rats on a Budget, a teledysk do utworu zwyciężył w międzynarodowym festiwalu teledysków niskobudżetowych w Saint-Tropez i był emitowany w MTV. Również w 1984 nagrała piosenkę A ja wolę moją mamę z tekstem Agnieszki Osieckiej. Zachęcona popularnością utworu, nagrała i wydała album pod tym samym tytułem, który odniósł sukces komercyjny, sprzedano go w nakładzie ponad 50 tys. egzemplarzy. Na kanwie płyty powstał musical o tym samym tytule, do którego librettem napisał Jacek Cygan. Kontynuowała współpracę z Cyganem, promując wiele dziecięcych i młodzieżowych gwiazdek.
W 1986 wystąpiła z Krystyną Prońko i Piotrem Szulcem na Pikniku Country w Mrągowie, a rok później wspólnie wykonali utwór Czekamy na wyrok i zdobyli pierwszą nagrodę na koncercie Premier podczas KFPP w Opolu. W 1987 wydała album Wibracje. W 1988 za solowe wykonanie piosenki Edek zdobyła pierwszą nagrodę podczas koncertu Premier na KFPP w Opolu. W tym samym roku została nagrodzona Nagrodą Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego. W latach 90. kilka razy prowadziła własny show na Pikniku Country w Mrągowie. Wykonywała piosenki Krzesimira Dębskiego w filmach Juliusza Machulskiego Kingsajz i Deja vu. Jej piosenka Kolor serca promowała w 1993 Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W 1993 wróciła do Polski.
W 1994 założyła przedsiębiorstwo fonograficzne Ja Majka Music, w którego ramach wydała kilkanaście płyt z muzyką dla dzieci, a także zorganizowała kilka tysięcy własnych koncertów i różnego rodzaju imprez familijnych. W 2008 prowadziła program dla dzieci Singa Dinga w TV Puls. W 2015 otrzymała nagrodę ZAiKS-u za całokształt twórczości dla dzieci. 8 września 2019 zasiadła w jury pierwszego półfinału programu Szansa na sukces w TVP2, wyłaniającego reprezentanta Polski w 17 Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Również w 2019 zagrała na Pol’and’Rock Festivalu i zapis koncertu wydała na albumie Majka Jeżowska Live Pol’and’Rock 2019, za który w 2021 była nominowana do Fryderyka za rockowy album roku. W maju 2024 z okazji 45-lecia działalności artystycznej zagrała recital na Polsat Hit Festiwal 2024 w Sopocie, a w trakcie koncertu zaśpiewała m.in. duety z Krystyną Prońko oraz Malik Montaną, z którym nagrała utwór Bawmy się w życie. Również w 2024 wystąpiła na Pol’and’Rock Festivalu, a także uczestniczyła w 15. edycji programu rozrywkowego Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami w Polsacie. W sierpniu 2025 została ogłoszona trenerką siódmej edycji programu The Voice Senior w TVP2.