Dawid Janczyk

Piłkarz
23.09.1987 Nowy Sącz

Biografia

Dawid Janczyk urodził się 23 września 1987 roku w Nowym Sączu. Wychowany w Sandecji Nowy Sącz, w 2005 roku trafił do Legii Warszawa, z którą zdobył mistrzostwo Polski w sezonie 2005/06. W 2007 roku przeniósł się do CSKA Moskwa, skąd był wypożyczany do Lokeren, Germinal Beerschot, Korony Kielce i FK Ołeksandrija. Po powrocie do Polski grał w Piaście Gliwice i Sandecji Nowy Sącz, a następnie w klubach niższych klas. W 2014 podpisał kontrakt z Piastem Gliwice, a w 2016 wrócił do Sandecji Nowy Sącz. W 2018 dołączył do KTS Weszło, a w kolejnych latach grał w Odrach Wodzisław i innych klubach regionalnych.

W reprezentacji do lat 18 zadebiutował w 2005 roku, a w 2006 roku brał udział w młodzieżowych Mistrzostwach Europy, zdobywając hat-tricka w meczu z Belgią. Znalazł się w kadrze do lat 20 na Mistrzostwa Świata w Kanadzie 2007, gdzie zdobył trzy bramki i dotarł do 1/8 finału. W dorosłej reprezentacji zadebiutował 14 grudnia 2008 roku w meczu z Serbią, a ostatni raz wystąpił 14 października 2009 roku przeciw Słowacji.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Mistrzostwo Polski 2005/06 z Legią Warszawa
Puchar Rosji 2007/08 z CSKA Moskwa
Puchar Rosji 2008/09 z CSKA Moskwa

Ciekawostki

Podczas młodzieńczych lat był wychowywany w Sandecji Nowy Sącz i jako 10-latek zwrócił uwagę trenera podczas turnieju międzyzespołowego w 1997 roku.
W 2005 roku przeszedł testy w Chelsea Londyn, po których trafił do Legii Warszawa.
W swojej autobiograficznej książce Moja Spowiedź opisał problemy z alkoholem.

Udostępnij